Żuławy – mozaika wielu kultur

MOJA RODZINA NA ŻUŁAWACH

Dodaj komentarz

Czy wiecie jakie są korzenie Waszych rodzin? Skąd pochodzą? Dlaczego mieszkają na Żuławach i czy mieszkają tu od zawsze? Dzisiejszy post ma zachęcić Was do poznawania historii własnej rodziny i pokazać w jaki sposób można spisywać rodzinne opowieści i dokumenty.

W ostatnich latach coraz bardziej popularne staje się nagrywanie i spisywanie historii mówionej (ang. oral history), czyli takiej, która opiera się na osobistych relacjach ustnych uczestników lub świadków pewnych wydarzeń. Opowieści te często odnoszą do ich przeżyć i są zwykle subiektywne. Zazwyczaj służą one potem do interpretacji znanych nam wydarzeń historycznych w kontekście indywidualnych przeżyć danej osoby.

Jak mogliście przeczytać w poprzednich postach, losy ludzi mieszkających obecnie na Żuławach były bardzo złożone. Większość z Was mieszka w tym regionie zapewne od urodzenia. Jednak najstarsi mieszkańcy Żuław pochodzą najczęściej z różnych zakątków Polski i byłych Kresów Wschodnich. Czy wiedzieliście o tym? Czy kiedykolwiek pytaliście swoich dziadków skąd przyjechali, jak i w którym roku trafili na Żuławy? Jak wyglądała po wojnie miejscowość, do której przybyli? Są to pytania, które mogą stać się dla Was kluczem do poznania historii rodzinnych. Warto zatem chwycić dyktafon i usiąść z babcią, z dziadkiem lub innym członkiem rodziny i ruszyć w niezwykłą podróż do przeszłości.

Kilka przykładów tego, co można usłyszeć podczas rozmowy o korzeniach swojej rodziny i jej losach. Fragmenty nagranych rozmów dostępne są poniżej:

1. Przyjazd na Żuławy 1

2. Przyjazd na Żuławy 2

3. Rolnictwo na Żuławach

4. Dom na Żuławach

Jak przygotować się do wywiadu?

  1. Przygotuj i spisz pytania, na które chciałbyś/chciałabyś uzyskać odpowiedzi. Będą one pomocne w trakcie prowadzenia rozmowy z członkiem Twojej rodziny. Podziel je na kilka bloków tematycznych np. moi dziadkowie, dom rodzinny. Pozwoli Tobie to na określenie kategorii zagadnień, które będą dla Ciebie istotne.
  2. Umów się na wywiad z wybranym członkiem Twojej rodziny. Postaraj się spotkać z nim w miejscu, gdzie nie będzie osób trzecich, które mogłyby przerywać Wam rozmowę lub zakłócać jej przebieg. Ważne jest, by Twój rozmówca czuł się komfortowo. Podczas nagrywania wywiadu warto wyłączyć także telewizor lub radio, które mogłoby obniżyć jakość nagrania.
  3. Przygotuj dyktafon lub rekorder, na który będziesz nagrywać wywiad, a także kartki i długopis. W czasie rozmowy warto bowiem spisywać sobie wątki pojawiające się podczas rozmowy. Będzie Ci potem łatwiej odnaleźć te fragmenty w nagraniu i spisać je.

Jak rozpocząć rozmowę? Kilka dobrych rad

  1. Poproś swojego rozmówcę o pokazanie zdjęć, jakie posiada. Zwróć uwagę na to, które fotografie wywołują u niego wyraźne emocje np. radość, smutek, zadumę. Zapytaj co one przedstawiają, kto na nich się znajduje, jakie wydarzenie jest z nimi związane. Spróbuj rozwinąć historię związaną ze zdjęciem – pytaj o szczegóły, które Twój rozmówca przedstawił. Jeden z nich może być potem głównym wątkiem Twojego tekstu.
  2. Spytaj o dzieciństwo Twojego rozmówcy. To właśnie wspomnienia dotyczące tego okresu życia są zazwyczaj dla nas miłe i kojarzą się z beztroskim czasem zabaw. Rozpoczynając rozmowę od tego tematu pozwalasz drugiej osobie również na oswojenie się z sytuacją wywiadu.
  3. W trakcie wywiadu staraj się przede wszystkim słuchać drugiej osoby. Nie przerywaj jej wypowiedzi. Jeśli ma Tobie do opowiedzenia ważną dla niej historię, to wysłuchaj jej. Mogą pojawić się w niej ciekawe dla Ciebie wątki. Jeśli w międzyczasie przyjdą Ci na myśl dodatkowe pytania, to spisuj je na bieżąco. Będziesz mógł/mogła je zadać później. Słuchaj uważnie swojego rozmówcy by nie zadawać kilkukrotnie tych samych pytań.

Materiały dodatkowe:

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s