Żuławy – mozaika wielu kultur

MOJA „MAŁA OJCZYZNA”

Dodaj komentarz

Czy czujecie się związani z Waszą rodzinną miejscowością, miejscem urodzenia,  zamieszkania? Czy darzycie je szczególną sympatią i sentymentem? Czy chętnie o nim opowiadacie swoim znajomym z innych zakątków Polski, wyróżniając szczególne zabytki czy dzieje miejscowości? Jeśli na większość tych pytań odpowiedzieliście pozytywnie, to warto, byście dowiedzieli się czym jest „mała ojczyzna”.

„Mała ojczyzna” to termin, który w ostatnich latach coraz częściej używany jest w celu określenia miejsca, z którym jesteśmy w szczególny sposób związani emocjonalnie. „Mała ojczyzna” odnosi się zwykle do pewnej konkretnej przestrzeni – może to być wieś, miasto, gmina (miejsce to jednak nie musi posiadać ściśle określonych granic administracyjnych), w której się urodziliśmy i wychowaliśmy. Najczęściej miejsce to odnosi się do dzieciństwa danej osoby. „Małą ojczyznę” tworzy także krajobraz kulturowy, czyli to, co wytworzył na przestrzeni wieków człowiek w środowisku naturalnym np. materialne dziedzictwo kulturowe.

Ciekawy przykład rozumienia tego pojęcia przytoczył Leszek Szenborn w swoim tekście Do czego jest nam potrzebna znajomość historii miasta? www.ziebiceszenborn.republika.pl/historiamiasta.html

„W języku niemieckim używa się dwóch pojęć na określenie ojczyzny. Vaterland (kraj ojców) – ‘wielka ojczyzna’ oraz Heimat – ‘mała ojczyzna’ jako miejsce urodzenia, a przede wszystkim dzieciństwa, jako miejsce, w którym czujemy się u siebie. (…) W naszej małej ojczyźnie powinniśmy próbować zrozumieć, co z przeszłości uformowało naszą teraźniejszość. Dzisiejszych problemów naszego regionu nie można do końca zrozumieć bez dobrej i życzliwej znajomości historii. Musimy starać się zrozumieć, czym (…) jest dla tych wszystkich, którzy uznają [go – A.P.] za swoją małą ojczyznę. Prawda (…) i zrozumienie różnorodności kultur są konieczne dla wypracowania (…) właściwego miejsca w historii (…) Polski (…).”

Gdzie znajduje się zatem Wasza żuławska „mała ojczyzna”? Może to być wieś lub miasto, w którym się urodziliście, wychowaliście lub obecnie mieszkacie. Każda żuławska miejscowość kryje w sobie wiele tajemnic wartych do odkrycia. Wystarczy pójść porozmawiać z najstarszymi mieszkańcami wsi czy miasta, spytać o najodleglejsze czasy, które pamiętają i porównać to z obecnym stanem miejscowości. Warto także wziąć do ręki stare mapy i zestawić je z współczesnymi. Możecie wyjść również na zwykły spacer, podczas którego będziecie starali się dostrzec w przestrzeni swojej miejscowości elementy, jakie wyróżniają ją spośród wielu innych. Zastanówcie się, co sprawia, że identyfikujecie się z tym miejscem, podoba się ono Wam, lubicie w nim spędzać czas. Może to być niezwykła architektura, ciekawa historia, ale także ludzie tam mieszkający, którzy działają na rzecz swojego najbliższego otoczenia.

Materiały dodatkowe:

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s