Żuławy – mozaika wielu kultur

KILKA SŁÓW O JURORACH KONKURSU

Dodaj komentarz

Termin nadsyłania prac na konkurs minął 9 listopada.

W pierwszym etapie konkursu prace będzie oceniać trzyosobowe jury w składzie:

Anna Krokosz – członkini Stowarzyszenia „Kochamy Żuławy”. Z wykształcenia jest nauczycielką języka polskiego i edytorem, a już wkrótce bibliotekarką. Obecnie pracuje w szkole podstawowej w bibliotece w Drewnicy. Żuławy kocha, bo to jej dom – w Nowej Kościelnicy mieszka praktycznie od urodzenia.

Przemysław Jońca – członek Zarządu Stowarzyszenia „Kochamy Żuławy”. Urodził się w Elblągu. Wychowywał się i dorastał na Żuławach. Życie zawodowe związał z mundurem i  już 15 lat go nosi, służąc w różnych formacjach i miejscach. Ostatni przystanek, gdzie osiadł zawodowo na stałe, to Straż Graniczna, a konkretnie Placówka w Krynicy Morskiej – choć mawiają, że niezbadane są wyroki boskie i kadrowe. Prywatnie jest mężem i ojcem. Razem z rodziną lubi podróżować, zwiedzać miejsca bliższe i dalsze, szczególnie te ciekawe historycznie. Od dłuższego czasu jego zwiedzanie, poznawanie i odkrywanie skupia się wokół Żuław oraz Mierzei Wiślanej.

Joanna Trojnar – członkini Stowarzyszenia „Kochamy Żuławy”. Jest nauczycielką wychowania fizycznego w szkole podstawowej i gimnazjum. Lubi aktywnie spędzać czas, poznawać nowe miejsca i ludzi. Nieustannie odkrywa najbliższą dla niej okolicę, a mianowicie Żuławy. Stara się miłość do „małej ojczyzny” zaszczepiać w jej uczniach wyciągając ich na wycieczki po terenie Żuław. Jej największą, prywatną pasją jest podróżowanie, a kolejna destynacja uzależniona jest od pomysłu, towarzystwa oraz funduszy. Amatorsko i dla przyjemności zajmuje i fotografią.

Do 17 listopada wybiorą oni 10 najlepszych prac. Następnie przekażą je do kolejnego etapu, w którym laureatów konkursu wyłonią:

Anna Weronika Brzezińska – etnolożka i instruktorka rękodzieła artystycznego, adiunkt w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 2008-2012  realizowała projekt badawczy, w ramach którego wraz ze studentami objeżdżała Żuławy i spisywała historie pierwszych powojennych osadników. Na Żuławach podobała jej się tradycyjność wiejskiego krajobrazu oraz otwartość i serdeczność mieszkańców. Dokumentowała także działalność Kół Gospodyń Wiejskich.

Aleksandra Paprot – wiceprezes Stowarzyszenia „Kochamy Żuławy”. Z wykształcenia kulturoznawca i etnolog, obecnie doktorantka w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się regionem, kulturą materialną i niematerialną Żuław, obrzędowością, rękodziełem ludowym, tradycją i folklorem wsi polskiej oraz sztuką i strojami ludowymi. Szczególnie bliskim jej miejscem na Żuławach jest cmentarz mennonicki w Stogach. Pochodzi ze Starej Kościelnicy, o której napisałam książkę „Stara Koscielnica. Dzieje żuławskiej wsi”. Korzenie jej przodków sięgają Kielecczyzny i Grodzieńszczyzny.

Marek Stokowski – urodził się w Warszawie. Absolwent Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Kustosz w Muzeum Zamkowym w Malborku. Prowadzi unikalne w skali kraju gry edukacyjne i przygodowe dla młodzieży i dorosłych. Autor książek beletrystycznych i edukacyjnych. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Wydał m.in.: „Dzień nad ciemną rzeką” (1996), „Sny dla dorosłych i dla dzieci” (1998), „Legendy i opowieści zamku Malbork” (2002, 2005), „Krzyżacy, ich państwo i zamki” (2003), „Błazen” (2004), „Noc tajemnic” (2005), „Samo-loty” (2005), „Stroiciel lasu” (2010), „Kino krótkich filmów” (2014). Jego wiersze i książki często zawierają opisy żuławskiego krajobrazu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s